İzolasyon Uygulaması

Su Yalıtımı Faydaları

Eğer bir olgu için yalıtım hususlarından söz ediliyorsa, ona yalıtımın ne şekilde faydalı olacağını araştırmak esasında gerekli değildir. Zira örneğin, orman yalıtımı veya toprak yalıtımı gibi uygulamaların söz konusu olmaması, böyle bir gerekliliğin olmaması ile ilintilidir. Fakat su yatlımı binalar için çok önemli bir unsurdur. Örneğin, binanızın yağmur suyuna maruz kalan cephesini su almayacak biçimde sıvayıp boyamazsanız, su yalıtım fiyatları sizin için çok küçük bir maliyete dönüşür, çünkü dışarıdan su alan duvar, iç cephenin ağır biçimde zarar görmesine ve hatta tamamen dökülüp yok olmasına sebep olur. Beraberinde ciddi bir rutubet etkisini de getiren bu sorundan daha ciddi olanı ise, çatılardaki su yalıtımıdır.

Su Yalıtımı Nedir?

Binaların su ve neme karşı korunması için yapılan yalıtım uygulamaları genel olarak su yalıtımı başlığı altında toplanır. Bu açıdan bakıldığında su yalıtımı; binaların her yerden gelebilecek su veya neme karşı daha dayanıklı olması için yapılan yalıtım uygulamasıdır. Su yalıtımı faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Binaların korozyona karşı korunmasını, bina taşıyıcı elemanlarının çürüme ve deformasyona karşı dayanıklı olmasını sağlayan su yalıtımı ile nem, küf, yosun oluşumu engellenir. Su yalıtımı yapılmış binalar “geçirimsiz yapı” olarak tanımlanır ve bu özellik binanın ekonomik değerini artırır. Su yalıtımı alanında o denli ilerleme kaydedilmiştir ki artık su altında dahi binalar inşa edilebilmektedir. Eğer su yalıtımında bu denli ilerleme kaydedilmemiş olsaydı su altında giden metrolar, denizaltılar, binalar yapılamazdı.

Hangi Durumlarda Su Yalıtımı Yaptırmak Gerekir?

Genel olarak su yalıtımı tüm binalarda zorunlu  bir ihtiyaçtır. Ancak eski binaların pek çoğunda ne yazık ki su yatımı ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Yeni ve modern mimarî özellikler taşıyan binalarda ısı yalıtımı gibi su yalıtımı da yapılmakta ve insanlara daha konforlu yaşam alanları sunulmaktadır. Peki, su binaya nasıl ulaşır? Suyun binaya girmesi için farklı yollar vardır. En yaygın olanı suyun çatı, pencere, terastan sızması ve bina yüzeyine nüfuz etmesidir. Mantolama yapılmamış binalarda iç ve dış ortamdaki sıcaklık farkı nedeniyle oluşan sıcaklık köprüleri nedeniyle oluşan yoğuşma sonucu su bina yüzeyine ve taşıyıcı elemanlara ulaşır. Su yalıtımına yönelik yanlış uygulamalar da suyun binaya ulaşmasına neden olur.

Su Yalıtımı Olmayan Binalarda Ortaya Çıkan Problemler

Su yalıtımı, binaların ömrünü uzatan en önemli uygulamalardan bir tanesidir. Beton yüzeylere en fazla zarar veren su ve nemdir. Yüzeyleri suyun ve nemin olumsuz etkilerinden kurtarmak için su yalıtımı yapılmalıdır. Su yalıtımı yapılmamış binalarda görülen en büyük problem korozyondur. Korozyon, binaların taşıyıcı elemanlarının çürümesi ve bina yükünü taşıyamaz hale gelmesidir. Su yalıtımı olmayan binalarda, sadece dış yüzeylerde değil yaşam alanları olan evlerde de küflenme, yosunlaşma, nemlenme gibi problemler ortaya çıkar. Tesisat sistemi de korozyona bağlı olarak çürümeye ve işlevini kaybetmeye başlar. Bütün bu olumsuzluklarla mücadele etmenin en kolay yolu, binaların su deposu, duvar, çatı, pencere kenarları ve pencere ahşapları vb. alanlarında su yalıtımı yapılmasıdır.

Su Yalıtımın Önemi

Pek çok yapı sahibi su yalıtım fiyatları bahanesiyle yapıların çatısını izole etmez. Özellikle açık çatılarda kış aylarında bu durum sürekli akan tavanlar şeklinde kendini gösterir. Tabii kimilerimiz su yalıtım fiyatları bahanesinde ısrar ederek akan noktalara kovalar koyarak durumu çözmeye çalışırız. Lakin bir süre sonra tavanlarımızın akmasından ziyade duvarlarımızın çatladığına ve duvarlarımızın döküldüğüne şahit olmaya başlarız. Hatta kimi yapılarda durum öyle ciddidir ki, yapının taşıyıcı sistemi hatta temeli bu durumda etkilenebilir. Yani su yalıtım fiyatları çok da imtina edilebilecek bir husus değildir. Binaların su yalıtımına tabi olması bir zorunluluktur. Kaldı ki, Kale Yapı Yalıtım olarak biz size bu şartları en iyi biçimde sunabilmekte ve su yalıtım fiyatları sorununu bir sorun olmaktan çıkarmaktayız. Her yapı için uygun yöntem, fiyat ve ödeme seçenekleri ile sunduğumuz hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kale Yapı Yalıtım, yalıtım uzmanıdır. Firmamız su yalıtım fiyatları noktasında sektörün en uygun şartlarını oluşturabilmektedir. Yalıtım sektörü için gerekli deneyim ve tüm donanıma sahip olmamız sebebiyle ihtiyaçları en iyi biçimde karşılayabilmekteyiz.

Gördüğünüz gibi su yalıtım fiyatları bambaşka seviyelerde ortaya çıkabilmekle birlikte su yalıtımı elzem bir husustur. Bu nedenle tüm yapı sahiplerinin bu konuda gerekli özeni göstererek tüm tedbirleri almaları gereklidir. Yapınızın uzun süre sağlam bir biçimde ve kullanıcılarını rahatsız etmeyen koşulları sunarak hizmet vermesi için su yalıtımı konusunda deneyimli bir firmaya yani bize başvurmanız, uzun vadede faydanıza olacaktır.

 

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.